BLOG PORADNI JĘZYKOWEJ
Blog > Komentarze do wpisu

Te niesforne przecinki... :)

Dzień dobry. Czy w konstrukcji typu: "Kim jesteś felietonisto?", "Kim jesteś polityku?" stawiamy przecinek? Czy powinno być "Kim jesteś, felietonisto?", "Kim jesteś, polityku?"? Kwerenda w katalogach bibliotecznych nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Tytuły (np. książek) skonstruowane w ten sposób pisane są rozmaicie. Damian.

Tak, w tych konstrukcjach składniowych wołacz - zgodnie z zasadą interpunkcyjną - powinien być poprzedzony przecinkiem. (EK)

***

Czy w wypowiedzeniach typu: "Witaj, Aniu", "Dzień dobry, Kasiu", "Do zobaczenia, tato", "Udało Ci się, Kasiu, dobrze wykonać to zadanie" dobrze umieściłam przecinki? Powinny tam być? Czy tu obowiązuje zasada, że rzeczowniki w wołaczu oddzielamy przecinkami? Agnieszka.

Brawo, pani Agnieszko! Bardzo poprawnie wstawione przecinki! (EK)

***

Czy w wiadomościach mailowych po "Pozdrawiam" lub "Załączam pozdrowienia" stawiamy przecinek? J.

Norma interpunkcyjna nakazuje zapis zwrotów grzecznościowych kończących list bez przecinka. Sądzę jednak, że pod wpływem zwyczajów zachodnioeuropejskich ten sposób zapisu pójdzie w zapomnienie i to w najbliższym czasie. (MK)

***

Mam krótkie pytanie: czy przed "iż" stawiamy przecinek? Alicja L.

Jeśli spójnik wprowadza do wypowiedzi zdanie podrzędne, to stawiamy przed nim przecinek, np. Był przekonany, iż zdąży...  Natomiast w połączeniach typu mimo iż, pomimo iż w żadnym razie nie stawiamy przecinka, np. Mimo iż była brzydka pogoda, miał dobry humor. Trzeba jednak pamiętać: spójnik jest charakterystyczny dla stylu pisanego, wysokiego i należy go stosować zgodnie z jego stylistycznym przeznaczeniem. (MK)

***

Czy w poniższych zdaniach przed „który”, „co”, „komu” można nie stawiać przecinka? "Ten, który na to patrzył, spóźnił się na pociąg", "Ci, co to zrobili, są już za kratkami", "Ten, komu udzielono odpowiedzi, był usatysfakcjonowany". Z góry dziękuję za odpowiedź. Maciej H.

W podanych zdaniach przecinek musi byc postawiony. Wynika to nie tyle z pojawienia się zaimków i spójników, ile z budowy składniowej zdań. Konstrukcje: który na to patrzył, co to zrobili, komu udzielono odpowiedzi są wtrąceniami i dlatego trzeba je wyróżnić interpunkcyjnie. (MK)

niedziela, 17 marca 2013, poradniajezykowa
Tagi: przecinek