BLOG PORADNI JĘZYKOWEJ
RSS
piątek, 08 listopada 2013

Toczę spór z moimi koleżankami z księgowości na temat odmiany nazwisk w  formie żeńskiej. Bardzo proszę o odpowiedź, czy i ewentualnie jak odmieniają się przez przypadki w liczbie pojedynczej nazwiska żeńskie: Wilk, Majcher, Kieszek, Karwat. Z wyrazami szacunku, Paweł Ż.

Nazwiska kobiet zakończone na spółgłoskę nie odmieniają się. Można ewentualnie utworzyć formę odmężowską, np. Karwatowa, albo odojcowską Karwatówna i tylko te można odmienić (Karwatowa, Karwatowej, Karwatową, z Karwatową, o Karwatowej). (RS)

***

Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozwianie wątpliwości, jak prawidłowo odmienia się nazwisko męskie Twaróg? Napisałam list do pana Twaroga czy Twaróga? Pozdrawiam, Katarzyna E.

Nazwisko Twaróg należy odmieniać, wymieniając ó na o. Widzimy więc pana Twaroga tak jak pana Mroza (a nie Mróza).

***

Bardzo proszę o informację dotyczącą odmiany nazwiska. Czy na wizytówce na drzwiach pisze się J.M Hanel czy J.M Hanelowie? A może obie są poprawne? Z góry dziękuję za odpowiedź, Asia H.

Na wizytówce lepiej napisać J.M Hanelowie, bo taka forma nazwiska informuje, że mieszka tam rodzina Hanelów. Sformułowanie  J.M Hanel  oznacza jedną osobę, np. Jan Marek Hanel, Janina Maria Hanel itp. Rodzinę określa się nazwiskiem użytym w liczbie mnogiej. (EK)

***

Mamy problem z zapisem nazwiska dwuczłonowego i prowadzimy dość ostry spór z tym związany. Osoba, której ten spór dotyczy, nazywa się Katarzyna Wierzbicka-Słowik. Żeby była pełna jasność Wierzbicka to nazwisko panieńskie, Słowik - po mężu. Chcemy tę osobę zapisać, zaczynając od nazwiska. Czy będzie to Słowik-Wierzbicka Katarzyna, czy też Wierzbicka-Słowik Katarzyna? Jestem za wersją Słowik-Wierzbicka Katarzyna, gdyż wydaje mi się, że nazwisko panieńskie jest jakby przypisane do imienia. Proszę o odpowiedź. Z poważaniem, Anna M.

Nazwiska dwuczłonowe kobiet należy zapisywać, zaczynając od nazwiska panieńskiego, ponieważ ono jest chronologicznie wcześniejsze. Ta zasada obowiązuje także wtedy, gdy imię zapiszemy jako ostatnie (np. na jakiejś liście). Tak więc poprawnie należy zapisać: Wierzbicka - Słowik Katarzyna.(RS)

***

Szanowni Państwo, jak odmieniać nazwisko architekta amerykańskiego chińskiego pochodzenia - w mianowniku: Ieoh Ming Pei? Pei'a? Peia? Peiego? Będę wdzięczny za radę. Z pozdrowieniami, Łukasz G.

Pei ma odmianę przymiotnikową, odmieni się jak Vivaldi: Peiego, Peiemu, Peiego, z Peim, o Peim.(RS)

***

Czy poprawna jest odmiana nazwiska męskiego Obst - Obstowi? Z góry dziękuję za odpowiedź, E.M.

Tak, ma Pani rację, nazwisko męskie Obst odmienia się jak rzeczownik twardotematowy - w celowniku brzmi Obstowi. (MK)

***

Proszę o pomoc w kwestii odmiany imienia i nazwiska Mirosław Stefanów. Pozdrawiam, Bernadetta K.

Nazwisko Stefanów odmienia sie następująco: Stefanów, Stefanowa, Stefanowowi, Stefanowa, Stefanowem, Stefanowie. (RS)

***

Dzień dobry,proszę o podpowiedź, który napis na pomniku będzie prawidłowy: Elżbieta z Nowaków Kowalska, czy też Elżbieta Kowalska z Nowaków? Z góry dziekuję. Maria Ż.
    
Właściwa kolejność to Elżbieta z Nowaków Kowalska, gdyż oddaje ona chronologię nazwisk ich właścicielki.(EK)

19:57, poradniajezykowa
Link