BLOG PORADNI JĘZYKOWEJ
RSS
piątek, 05 lipca 2013

Kilka dni temu napisałam artykuł "Wakacje bez dzieci", w którym użyłam słowa dziecior. Chciałabym przygotować kolejną publikację, bo niemałą awanturę wywołało w/w słowo. Czy popełniłam błąd, czy społeczeństwo mamy przewrażliwione? Zapytałam o to samo znajome posiadające dzieci i nie widzą one niczego złego w słówku "dziecior". Po wpisaniu w Google słowa "dziecior", okazuje się, że w ten sposób żartobliwie, nazywane są dzieci przez swoich rodziców. Zatem, czy można słówko "dziecior" uważać za taką formę? Kinga M.

Neutralnym wyrazem jest dziecko, natomiast dziecior może byc odbierany jako wyraz potoczny, ekspresywny i wywołujący negatywne skojarzenia. To taka sama różnica jak między wyrazami but i bucior. Ten drugi jest nacechowany, jest mniej ładnym określeniem buta. Nie ma się więc co dziwić, że czytelnicy tak zareagowali.
Nie można tej formy samej w sobie uznać za żartobliwą, bo wywołuje negatywne skojarzenia i reakcje. Mocno kojarzy się z potworem, bachorem i potocyzmami typu bucior. Budowa tego wyrazu sprawia więc, że jest nacechowany lekko negatywnie. Co najwyżej możemy czasem mówić o jej żartobliwym użyciu. Ale to żartobliwe użycie musi wynikać z kontekstu, sposobu wypowiedzi itd. Innymi słowy, jeśli np. ojciec zawoła ze śmiechem do syna: "Chodź tu rozbrykany gnojku, poprawię ci czapkę", to nie oznacza automatycznie, że słowo gnojek jest żartobliwe. Jest po prostu żartobliwie użyte akurat w tej jednostkowej sytuacji. (RS)

***

Mam serdeczną prośbę o pomoc językową. Jesteśmy portalem, który jako jedyny w Polsce pisze o nieruchomościach tzw. drugi dom. Jednym z segmentów tego rynku są obiekty typu "condo hotele" – to nowa forma hotelowa, od lat popularna w USA. Niestety ponieważ rynek jest nowy, to i określenie "condo hotel" lub "apart hotel" zupełnie nowe. Nie do końca pewni jesteśmy, jak powinniśmy pisać, a zależy nam na poprawności językowej. Różne media, różnie to piszą, i widać, że nikt tak naprawdę chyba nie zadał sobie trudu sprawdzenie poprawności pisowni. Są wersje: "condo hotel", "condohotel", "hotel condo, podobnie z przedrostkiem "apart". Będziemy zobowiązani za pomoc. Pozdrawiam serdecznie, Marlena K.

Nie ma narzędzi, by wszechstronnie ocenić poprawność tak świeżego zapożyczenia. Jeśli już koniecznie trzeba używać tej obcej nazwy, to najlepszą formą (bo zgodą z szykiem właściwym  polszczyźnie) jest hotel condo. Jednak być może upowszechni się szyk odwrotny, condo hotel, bo już dziś wydaje się formą najczęściej używaną. (EK)

13:06, poradniajezykowa
Link